Ortodoncja Sulejówek i Zielonka

„Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy.”

Ortodonta znajduje się w gałęzi stomatologii, której zadaniem jest korygowanie wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Ważne, aby leczenie przywróciło również poprawne funkcje, za które odpowiedzialne są nasze szczęka i żuchwa. Leczenie ortodontyczne szczególny nacisk kładzie na estetyczny efekt końcowy. Centrum Medyczne VITA-MEDICA zajmuje się kompleksowym leczeniem ortodontycznym zarówno dzieci jak i dorosłych z zastosowaniem aparatów stałych oraz ruchomych. Wady zgryzu są czymś więcej niż problemem estetycznym – stanowią one także poważny problem zdrowotny.

Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na 2 podstawowe grupy: ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome (wyjmowane) stosuje się zazwyczaj u dzieci z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Należy nosić je ok. 14-16 godzin na dobę (kilka godzin w ciągu dnia oraz przez całą noc), przez okres kilkunastu miesięcy (zazwyczaj do 2 lat).

Czas całkowitej korekcji zgryzu w przypadku aparatów ruchomych uzależniony jest przede wszystkim od systematyczności w jego noszeniu, a także od wielkości wady, wieku pacjenta oraz predyspozycji indywidualnych. Dzięki wykorzystaniu go w okresie rozwojowym stosunkowo łatwo jest pobudzić tkanki do prawidłowego rozwoju.

Aparaty wyjmowane głównie korygują wady zgryzu, w dużo mniejszym stopniu prostują zęby. W przypadku, gdy po zakończeniu korekcji wady zgryzu i po wyrżnięciu się zębów stałych, ułożenie tych zębów nie będzie prawidłowe, zwykle stosuje się II etap leczenia – aparatem stałym.

Aparaty stałe są stosowane u młodzieży oraz osób dorosłych z uzębieniem stałym. Są one mocowane na zębach na cały okres leczenia bez możliwości samodzielnego zdejmowania. Są stosowane do prostowania zębów, zamknięcia szpar między zębami, a także pobudzenia żuchwy do rozrostu czy innych korekcji utrwalonych wad zgryzu.

Istnieje kilka rodzajów aparatów stałych, które różnią się zastosowanymi w produkcji materiałami, wyglądem, estetyką po ich założeniu, a także ceną.

Wyróżniamy aparaty:

Tradycyjne

  • z zamkami metalowymi – niklowe
  • z zamkami tytanowymi – bezniklowe (dla alergików)

Estetyczne

  • z zamkami mlecznymi: ceramiczny, porcelanowy (kolor zbliżony do koloru kości zębów)
  • z zamkami przeźroczystymi: szafirowy, kryształowy (zamki praktycznie niewidoczne na zębach)
  • w przypadku aparatów estetycznych warto również zastosować estetyczny przeźroczysty łuk spinający zamki – dzięki czemu widoczność całego aparatu będzie minimalna

Samoligaturujące (bez konieczności regularnej wymiany ligatury, czyli tzw. gumek)

  • tradycyjne
  • estetyczne

Lingwalne (językowe) – mocowane po wewnętrznej stronie zębów (od strony języka), dzięki czemu są całkowicie niewidoczne.

Rodzaj aparatu, jaki zostanie zastosowany u pacjenta zależy nie tylko od jego preferencji, co do wyglądu czy ceny, ale także od możliwości technicznych zastosowania na danym uzębieniu. Ostatecznie to zawsze ortodonta określa, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania wybranego przez pacjenta aparatu.

 

Niezależnie od rodzaju aparatu, jego budowa będzie zawsze podobna. Aparat składa się z zamków, przyklejanych klejem z fluorem do powierzchni zębów (zewnętrznej lub wewnętrznej) oraz łuków, które łączą zamki ze sobą i wywierają siłę korygującą.
Na większości aparatów znajduje się również ligatura, osłaniająca zamki. Wymiana gumek następuje regularnie przy każdej wizycie kontrolnej (co ok. 4-5 tygodni). Pacjent może zmieniać kolor ligatury lub – w przypadku aparatów estetycznych – wybrać tę najmniej widoczną: białą lub bezbarwną. Gumeczki nie występują jedynie w przypadku aparatów samoligaturujących.

Leczenie aparatem stałym jest możliwe w każdym wieku, jednak podjęte w późniejszym okresie dojrzałości może wydłużać czas korekcji uzębienia. Jest to spowodowane większym uwapnieniem kośćca zęba, co utrudnia jego modyfikację.

Po założeniu aparatu stałego pacjent przez okres kilku-kilkunastu dni przyzwyczaja się do jego noszenia oraz uczy się prawidłowej, dokładnej higieny jamy ustnej przy użyciu dodatkowych narzędzi. Lekarz ortodonta zawsze instruuje pacjenta, jak dbać o zęby z aparatem stałym. Bardzo istotnym elementem higieny, oprócz szczotkowania zębów po każdym posiłku, jest używanie specjalnej szczoteczki pionowej do czyszczenia przestrzeni między zamkami i pod łukami aparatu. Warto również korzystać z nici dentystycznej, która usunie drobne resztki pokarmu.

Należy pamiętać, że utrzymanie higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu jest utrudnione, a jej zaniedbanie może doprowadzić do powstawania próchnicy znacznie szybciej niż w przypadku zębów bez aparatu.

Czasem założenie aparatu (zwłaszcza lingwalnego) może powodować trudności w wyraźnym mówieniu, które po okresie przyzwyczajenia do aparatu ustępują (pacjent znowu mówi wyraźnie). Rzadziej konieczna jest pomoc logopedy.

Samo założenie aparatu wymaga uprzedniego wyleczenia wszystkich zębów i usunięcia kamienia nazębnego. Podczas noszenia aparatu należy usuwać kamień nazębny minimum raz na pół roku.

Piękny uśmiech jest zawsze w cenie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami. Nasz cennik jest często aktualizowany o nowe promocje. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i najwyższej klasy specjalistów. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia terminu konsultacji. Ortodonta w Vita Medica przyjmuje w dwóch placówkach zlokalizowanych w miejscowościach: Sulejówek i Zielonka.

Ceny ortodoncji

Konsultacja ortodontyczna 80 zł
Plan leczenie ortodontycznego 170 zł
Aparat stały metalowy – 1 łuk 1 600 zł
Aparat stały metalowo-ceramiczny – 1 łuk 2 200 zł
Aparat stały estetyczny za 1 łuk (porcelanowy) 2 600 zł
Aparat stały kryształowy (przeźroczysty) – 1 łuk (Warszawa) 2 800 zł
Aparat samoligaturujący kryształowy (Warszawa) 3 500 zł
Aparat samoligaturujący – 1 łuk (Warszawa) 2 600 zł
Kontrola aparatu stałego – 1 łuk (Warszawa) 150 zł
Kontrola aparatu stałego – 2 łuki (Warszawa) 260 zł
Przeligaturowanie 100 zł
Aparat ALF 1 300 zł
Aparat Bihelix 660 zł
Clear Aligner (1 set) 800 zł
Aparat stały elastyczny (zęby przednie) – 1 łuk 1 300 zł
Aparat Homeoblock 1 300 zł
Aparat Hyrax 880 zł
Aparat czynnościowy Klammta 820 zł
Aparat Herbsta lub jego modyfikacja (za 1 stronę) 500 zł
Aparat do maski twarzowej 450 zł
Aparat Pendex 800 zł
Aparat Pendulum 600 zł
Aparat Twin Block 1 300 zł
Aparat Stockfischa 1 200 zł
Aparat Trans Force 1 200 zł
Awaria – naklejenie zamka metalowego 40 zł
Awaria – naklejenie zamka kryształowego 100 zł
Awaria – uzupełnienie podwyższenia zwarcia 40 zł
Awaria – naklejenie zamka porcelanowego 70 zł
Awaria – naklejenie retainera (1 ząb) 40 zł
Awaria – naklejenie rurki policzkowej 70 zł
Cefalo boczne 80 zł
Guziczek językowy 100 zł
Kontrola aparatu ALF – 1 łuk 170 zł
Kontrola – aparat stały – 1 łuk (estetyczny) 240 zł
Kontrola aparatu ruchomego 80 zł
Lipbumber 500 zł
Płytka nanca 250 zł
Naprawa aparatu ruchomego 50 zł
Pantomogram dla pacjentów Vita-Medica Warszawa 90 zł
Pantomogram dla pacjentów Vita-Medica Sulejówek 90 zł
Pantomogram – Warszawa 100 zł
Pantomogram – Sulejówek 100 zł
Podwyższenie zwarcia 50 zł
Płytka przedsionkowa 120 zł
Nowe pudełko ortodontyczne 40 zł
Płytka retencyjna 550 zł
Płytko-proteza 500 zł
Płytka termoforowana 600 zł
Retainer stały 350 zł
Retainer zdejmowany przeźroczysty 600 zł
RTG zęba 30 zł
Rurki 100 zł
Równia pochyła (gabinet) 250 zł
Równia pochyła 600 zł
Płytka Schwarca 600 zł
Separacja 50 zł
Korekcyjne szlifowanie zęba 60 zł
Szyna nagryzowa 250 zł
Szyna termoforowana 600 zł
Trainer 490 zł
Maska twarzowa 600 zł
Utrzymywacz przestrzeni – płytowy 500 zł
Utrzymywacz przestrzeni pierścieniowej 200 zł
Wosk dodatkowy 20 zł
Wprowadzenie pojedynczego przemieszczenia zęba do łuku 70 zł
Wycisk 90 zł
Zacementowanie pierścienia dodatkowego (nowego) 60 zł
Zacementowanie pierścienia dodatkowego (starego) 40 zł
Zamek 50 zł
Zdjęcie aparatu z przyklejeniem retencji stałej 450 zł
Zdjęcie aparatu stałego 1 łukm +skaling+piaskowanie+fluoryzacja 250 zł
Zdjęcie aparatu stałego 1 łuk 150 zł
Kontrola aparatu stałego – 1 łuk damona, łuk estetyczny 180 zł
Łuk językowy z zaporą dla języka 500 zł
Łuk podniebienny 300 zł

Zobacz też:

Aparaty ortodontyczne

APARATY ORTODONTYCZNE – CZY MOŻE BYĆ ZA PÓŹNO NA PIĘKNY UŚMIECH? Dawniej do ortodonty zgłaszali się rodzice z dorastającymi pociechami, dziś – coraz częściej pacjentami są dorośli ludzie, którzy postanowili zawalczyć nie tylko o piękny uśmiech, ale także poprawę jakości życia i odzyskanie pewności siebie. Czy aparat naprawdę można zastosować na w pełni wykształconym zgryzie […]