Zadzwoń i umów się na wizytę!Sulejówek tel: 22 783 00 16Zielonka tel: 22 416 48 58

Aparaty ortodontyczne

APARATY ORTODONTYCZNE – CZY MOŻE BYĆ ZA PÓŹNO NA PIĘKNY UŚMIECH?

Dawniej do ortodonty zgłaszali się rodzice z dorastającymi pociechami, dziś – coraz częściej pacjentami są dorośli ludzie, którzy postanowili zawalczyć nie tylko o piękny uśmiech, ale także poprawę jakości życia i odzyskanie pewności siebie. Czy aparat naprawdę można zastosować na w pełni wykształconym zgryzie osoby dorosłej, nawet przy utrwalonej wadzie? Tak! I im prędzej się na to zdecydujesz, tym szybciej będziesz mógł się cieszyć z niesamowitych efektów.

APARAT – OSTATNI KRZYK MODY

Ortodoncję śmiało można dziś zaliczyć w poczet dziedzin estetycznych współczesnej stomatologii – coraz częściej bowiem kojarzona jest z funkcją upiększania uśmiechu. I to nie tylko dlatego, że aparaty ortodontyczne mogą zdziałać cuda w zakresie modyfikacji krzywizny zębów i modelacji zgryzu. Samo ich noszenie stało się po prostu… modne. Ponadto, istnieje już tyle modeli do wyboru, że każdy znajdzie coś najbardziej odpowiadającego jego gustom, a także specyfice wykonywanej pracy, dopasowanego do trybu życia, itd.

Należy jednak pamiętać, że przed funkcją estetyczną idzie ta zdrowotna. Krzywy zgryz i nieprawidłowo ustawione zęby są przede wszystkim uciążliwą wadą dla prawidłowego funkcjonowania aparatu mowy i żucia – mogą powodować seplenienie, nieprawidłową wymowę niektórych głosek, ból podczas przeżuwania, a bagatelizowane mogą mieć wiele powikłań takich, jak np.: próchnica i choroby przyzębia, uszkodzenia mechaniczne, patologie stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet bóle kręgosłupa i wady postawy.


Pytania do ortodonty z VITA-MEDICA

Kiedy powinno się pomyśleć o założeniu aparatu stałego?

Aparat ortodontyczny stały to idealne rozwiązanie problemów ze zgryzem w wieku dojrzewania. W tym czasie zgryz tak naprawdę najłatwiej modelować i zbliżać do ideału. Niekiedy mierzymy się tylko z prostowaniem zębów, a czasem także z rozmaitymi wadami, jak np. zgryz otwarty, nieprawidłowe wyrzynanie, przodo- lub tyłozgryz.

To dobry wiek na założenie aparatu także ze względu na długość leczenia – prostowanie zębów może trwać od 1,5 roku do nawet 3 lat, w zależności od rodzaju wady, sytuacji „wyjściowej” w jamie ustnej, a także determinacji i współpracy pacjenta. Jeszcze do niedawna wiek ok. 20-30 lat uznawany był za ostatni dzwonek na w miarę szybkie i bezproblemowe uporządkowanie zgryzu. Obecnie leczenie ortodontyczne przeprowadzane jest także u osób dużo starszych. W późniejszym wieku leczenie może potrwać dłużej i być bardziej skomplikowane ze względu na utrwalone i pogłębione patologie w obrębie jamy ustnej, jednak nie ma na to reguły. Najważniejsze to w końcu zdecydować się na ten krok i pozbyć się nie tylko samej wady, ale także związanych z nią kompleksów.

Czyli mam szansę na ładne zęby w wieku 40 lat?

Jak najbardziej. Nowoczesna ortodoncja nie zna granic wiekowych. Coraz częściej spotykamy się z przypadkami pacjentów po 30., 40., a nawet 50. roku życia, którzy także pragną zmierzyć się z defektami w obrębie zgryzu. To osoby, które w dzieciństwie nie przeszły procesu leczenia ortodontycznego ze względu na mniejszą dostępność i świadomość społeczną lub też zaniedbały leczenie w tamtym okresie.
Chęć naprawienia wady w wieku dojrzałym często jest podyktowana wzrostem świadomości, a czasem wynika ze specyfiki środowiska, w jakim pacjent funkcjonuje czy pracy, jaką wykonuje.

Leczenie w takich przypadkach może potrwać dłużej i przebiegać mniej spektakularnie ze względu na utrwalone patologie. Czasem jednak wygląda bardzo podobnie do leczenia osób młodszych. Jak najbardziej leczenie wad zgryzu wśród osób dojrzałych jest możliwe i takie w ośrodku VITA-MEDICA także wykonujemy.

Czy leczenie ortodontyczne powoduje efekt odmłodzenia twarzy?

Tak, leczenie wad zgryzu odmładza naszą twarz. Wyglądamy młodziej nie tylko dlatego, że mamy idealne zęby. W czasie noszenia aparatu dochodzi do rozbudowy łuków zębowych, które są „stelażem” dla naszych policzków i ust. Wartością dodaną do korekty zagryzu będzie będzie bardziej napięta skóra oraz pełniejsze, podniesione policzki i broda. Efekt anti-aging jest tutaj nie do przecenienia, ponieważ poprawę rysów twarzy uzyskujemy na stałe (w przeciwieństwie do czasowego działania wypełniaczy, stosowanych w medycynie estetycznej).

Jaki aparat stały mogę wybrać?

Współczesna ortodoncja oferuje szeroki wachlarz aparatów stałych. W ośrodku VITA-MEDICA pacjenci mogą wybierać spośród kilku ich rodzajów. Aparaty tradycyjne, czyli metalowe i metalowe bezniklowe są najbardziej ekonomiczną opcją.

Jednak największą popularnością cieszą się obecnie aparaty estetyczne – te z zamkami i łukami szafirowymi lub porcelanowymi, których praktycznie widać na zębach. Część pacjentów, których przypadki wad na to pozwalają, decyduje się na aparat językowy, umieszczony po wewnętrznej stronie zębów. U niektórych można także zastosować aparat samoligaturujący, który nie wymaga zastosowania specjalnych gumek i często skraca całkowity czas leczenia ortodontycznego (w niektórych przypadkach nawet do 12 – 15 miesięcy, w zależności od wady).

Zastosowanie konkretnego modelu aparatu jest zawsze poprzedzone konsultacją z lekarzem ortodontą i zaplanowaniem leczenia dopasowanego do konkretnej wady i wieku pacjenta, a także jego oczekiwań estetycznych i finansowych.

Należy także pamiętać, że leczeniu ortodontycznemu podlegają wyłącznie zęby zdrowe, czyli pozbawione ubytków i dokładne oczyszczone z kamienia i płytki nazębnej. Dlatego zawsze pierwszym krokiem po konsultacji z ortodontą jest… udanie się na wygodny fotel do naszego ulubionego stomatologa w VITA-MEDICA.

TELEFONY

(22) 783 00 16 Sulejówek
(22) 416 48 58 Zielonka

ADRESY

Kombatantów II Wojny Światowej 85 - Sulejówek
Jagiellońska 6 - Zielonka