„Uśmiech jest jak słońce, które spędza chłód z ludzkiej twarzy.”
Ortodonta znajduje się w gałęzi stomatologii, której zadaniem jest korygowanie wad zgryzu oraz nieprawidłowego ustawienia zębów. Ważne, aby leczenie przywróciło również poprawne funkcje, za które odpowiedzialne są nasze szczęka i żuchwa. Leczenie ortodontyczne szczególny nacisk kładzie na estetyczny efekt końcowy. Centrum Medyczne VITA-MEDICA zajmuje się kompleksowym leczeniem ortodontycznym zarówno dzieci jak i dorosłych z zastosowaniem aparatów stałych oraz ruchomych. Wady zgryzu są czymś więcej niż problemem estetycznym – stanowią one także poważny problem zdrowotny.
Aparaty ortodontyczne możemy podzielić na 2 podstawowe grupy: ruchome oraz stałe. Aparaty ruchome (wyjmowane) stosuje się zazwyczaj u dzieci z uzębieniem mlecznym lub mieszanym. Należy nosić je ok. 14-16 godzin na dobę (kilka godzin w ciągu dnia oraz przez całą noc), przez okres kilkunastu miesięcy (zazwyczaj do 2 lat).
Czas całkowitej korekcji zgryzu w przypadku aparatów ruchomych uzależniony jest przede wszystkim od systematyczności w jego noszeniu, a także od wielkości wady, wieku pacjenta oraz predyspozycji indywidualnych. Dzięki wykorzystaniu go w okresie rozwojowym stosunkowo łatwo jest pobudzić tkanki do prawidłowego rozwoju.
Aparaty wyjmowane głównie korygują wady zgryzu, w dużo mniejszym stopniu prostują zęby. W przypadku, gdy po zakończeniu korekcji wady zgryzu i po wyrżnięciu się zębów stałych, ułożenie tych zębów nie będzie prawidłowe, zwykle stosuje się II etap leczenia – aparatem stałym.
Aparaty stałe są stosowane u młodzieży oraz osób dorosłych z uzębieniem stałym. Są one mocowane na zębach na cały okres leczenia bez możliwości samodzielnego zdejmowania. Są stosowane do prostowania zębów, zamknięcia szpar między zębami, a także pobudzenia żuchwy do rozrostu czy innych korekcji utrwalonych wad zgryzu.
Istnieje kilka rodzajów aparatów stałych, które różnią się zastosowanymi w produkcji materiałami, wyglądem, estetyką po ich założeniu, a także ceną.
Wyróżniamy aparaty:
Tradycyjne
- z zamkami metalowymi – niklowe
- z zamkami tytanowymi – bezniklowe (dla alergików)
Estetyczne
- z zamkami mlecznymi: ceramiczny, porcelanowy (kolor zbliżony do koloru kości zębów)
- z zamkami przeźroczystymi: szafirowy, kryształowy (zamki praktycznie niewidoczne na zębach)
- w przypadku aparatów estetycznych warto również zastosować estetyczny przeźroczysty łuk spinający zamki – dzięki czemu widoczność całego aparatu będzie minimalna
Samoligaturujące (bez konieczności regularnej wymiany ligatury, czyli tzw. gumek)
- tradycyjne
- estetyczne
Lingwalne (językowe) – mocowane po wewnętrznej stronie zębów (od strony języka), dzięki czemu są całkowicie niewidoczne.
Rodzaj aparatu, jaki zostanie zastosowany u pacjenta zależy nie tylko od jego preferencji, co do wyglądu czy ceny, ale także od możliwości technicznych zastosowania na danym uzębieniu. Ostatecznie to zawsze ortodonta określa, czy nie ma przeciwwskazań do zastosowania wybranego przez pacjenta aparatu.
Niezależnie od rodzaju aparatu, jego budowa będzie zawsze podobna. Aparat składa się z zamków, przyklejanych klejem z fluorem do powierzchni zębów (zewnętrznej lub wewnętrznej) oraz łuków, które łączą zamki ze sobą i wywierają siłę korygującą.
Na większości aparatów znajduje się również ligatura, osłaniająca zamki. Wymiana gumek następuje regularnie przy każdej wizycie kontrolnej (co ok. 4-5 tygodni). Pacjent może zmieniać kolor ligatury lub – w przypadku aparatów estetycznych – wybrać tę najmniej widoczną: białą lub bezbarwną. Gumeczki nie występują jedynie w przypadku aparatów samoligaturujących.
Leczenie aparatem stałym jest możliwe w każdym wieku, jednak podjęte w późniejszym okresie dojrzałości może wydłużać czas korekcji uzębienia. Jest to spowodowane większym uwapnieniem kośćca zęba, co utrudnia jego modyfikację.
Po założeniu aparatu stałego pacjent przez okres kilku-kilkunastu dni przyzwyczaja się do jego noszenia oraz uczy się prawidłowej, dokładnej higieny jamy ustnej przy użyciu dodatkowych narzędzi. Lekarz ortodonta zawsze instruuje pacjenta, jak dbać o zęby z aparatem stałym. Bardzo istotnym elementem higieny, oprócz szczotkowania zębów po każdym posiłku, jest używanie specjalnej szczoteczki pionowej do czyszczenia przestrzeni między zamkami i pod łukami aparatu. Warto również korzystać z nici dentystycznej, która usunie drobne resztki pokarmu.
Należy pamiętać, że utrzymanie higieny jamy ustnej podczas noszenia aparatu jest utrudnione, a jej zaniedbanie może doprowadzić do powstawania próchnicy znacznie szybciej niż w przypadku zębów bez aparatu.
Czasem założenie aparatu (zwłaszcza lingwalnego) może powodować trudności w wyraźnym mówieniu, które po okresie przyzwyczajenia do aparatu ustępują (pacjent znowu mówi wyraźnie). Rzadziej konieczna jest pomoc logopedy.
Samo założenie aparatu wymaga uprzedniego wyleczenia wszystkich zębów i usunięcia kamienia nazębnego. Podczas noszenia aparatu należy usuwać kamień nazębny minimum raz na pół roku.
Piękny uśmiech jest zawsze w cenie dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami. Nasz cennik jest często aktualizowany o nowe promocje. Gwarantujemy najwyższą jakość usług i najwyższej klasy specjalistów. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia terminu konsultacji. Ortodonta w Vita Medica przyjmuje w dwóch placówkach zlokalizowanych w miejscowościach: Sulejówek i Zielonka.
Zobacz też: