Zadzwoń i umów się na wizytę!Sulejówek tel: 22 783 00 16Zielonka tel: 22 416 48 58

Czy cola rozpuszcza zęby?

O tym, że słodkie, gazowane napoje pite w dużych ilościach są niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia, słyszał chyba każdy. Zawierają mnóstwo cukru, konserwantów i sztucznych barwników, które mają negatywny wpływ na nasz organizm. Z pewnością są one w ogromnym stopniu odpowiedzialne za epidemię otyłości – zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Jak pokazują badania, cola nie oszczędza także zębów. Jak wpływa na ich stan? Czy faktycznie picie coli może doprowadzić nasze zęby do ruiny?

Badania nie pozostawiają złudzeń — osoby uzależnione od słodkich napojów typu cola mają te same problemy z zębami, co narkomani przyjmujący amfetaminę i crack! Myślisz, że sięgając po napoje reklamowane jako „bezcukrowe”, uchronisz swoje zęby przed zniszczeniem? Nic bardziej mylnego – zęby niszczy kwaśny odczyn w nich zawarty, a nie sam cukier. Dodatkowo warto pamiętać, że bezcukrowe produkty zawierają w składzie słodziki, jeszcze bardziej szkodliwe dla naszego zdrowia, niż zwykły biały cukier.

Cola kontra zęby

Cola jest świetnym odrdzewiaczem – rozpuszcza rdzę w mgnieniu oka. Czy oznacza to jednak, że tak samo wpływa na nasze zęby? Spokojnie, wypicie szklanki coli nie sprawi, że zęby nagle rozpuszczą się i w magiczny sposób znikną. Nasza jama ustna musiałaby być narażona na działanie coli przez bardzo długi czas, aby faktycznie miała one aż tak negatywny wpływ na zęby.

Zębom szkodzi zwłaszcza zawarty w coli kwas ortofosforowy, który wypłukuje z organizmu magnez, wapń oraz żelazo – pierwiastki pełniące niezwykle istotne funkcje w organizmie. Pijąc dużo Coli, a więc dostarczając do organizmu kwasu fosforowego w nadmiernych ilościach, osłabiamy nasz układ kostno-mineralny, co skutkuje stopniową demineralizacją szkliwa. Zęby nie znikną, ale staną się znacznie słabsze i podatne na procesy próchnicotwórcze.

Czy myć zęby po wypiciu coli?

Tak jak w przypadku innych produktów zawierających spore ilości kwasu, po wypiciu napoju typu cola nie należy od razu myć zębów. Szczotkowanie bezpośrednio po spożyciu coli prowadzi do uszkodzenia szkliwa, które zostało rozmiękczone przez działanie kwasów. Jak więc postępować? Odczekać około pół godziny i dopiero potem umyć zęby.

TELEFONY

(22) 783 00 16 Sulejówek
(22) 416 48 58 Zielonka

ADRESY

Kombatantów II Wojny Światowej 85 - Sulejówek
Jagiellońska 6 - Zielonka